Ultimele articole de presa

Fii la curent cu ultimele noutati din domeniul asigurarilor si afla cele mai utile informatii pentru tine.

Universitatile de top din Romania

Jan 27, 2015

Potrivit Webometric, centralizatorul online al celor mai bune scoli din lume, plaseaza Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi ca fiind cea mai buna scoala academica din Romania.

Cum arata topul universitatilor din Romania?

Podiumul, daca vrei sa il numim asa, este completat de Universitatea Bucuresti si de Academia de Studii Economice din Bucuresti. Totusi, in topul general al celor mai bune universitati din lume, Universitatea Alexandru Iona Cuza este situata doar pe locul 864, Universitatea Bucuresti pe locul 1067, iar Academia de Studii Economice din Bucuresti pe locul 1131.

Iata cum arata top 10 al universitatilor din Romania:

1. Universitatea Alexandru Ioan Cuza - ofera cursuri de drept, psihologie, biologie şi filosofie.

2. Universitatea Bucuresti – ofera cursuri de licenţă şi master de drept, geografie, litere, matematica.

3. Academia de Studii Economice Bucuresti – ofera studii economie, afaceri internationale, management, marketing, contabilitate.

4. Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi – cuprinde facultatea de constructii, facultatea de inginerie, dar si facultatea de automatica si calculatoare.

5. Universitatea de Vest din Timisoara – ofera studii de litere, istorie, teologie, drept si sociologie.

6. Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca – cuprinde facultatea de constructii, automatica si inginerie electrica.

7. Universitatea Politehnica Timisoara – ofera cursuri de automatica si calculatoare, mecanica si electronica.

8. Universitatea din Craiova – ofera cursuri de drept si litere.

9. Universitatea Politehnica Bucuresti – ofera cursuri de inginerie electrica, automatica si  calculatoare, dar si de inginerie mecanica.

10. Universitatea Babes Boya – ofera cursuri de matematica, psihologie, fizica, inginerie chimica, afaceri, teologie si studii europene.