28 Februarie, 2020 Comunicate de presa

Radu Bragarea se alatura Directoratului UNIQA Asigurari de viata

Incepand cu luna februarie 2020, Radu Bragarea este Vicepresedinte - membru al Directoratului companiei UNIQA Asigurari de viata.

Radu Bragarea vine in echipa UNIQA din rolul de membru al Directoratului ERGO Asigurari de Viata Romania. De-a lungul unui parcurs profesional de doua decenii, acesta si-a asumat roluri de management pentru ariile de Actuariat si Operatiuni Asigurari de Viata, in cadrul Eureko (Interamerican) Asigurari Romania, a ocupat pozitia de Chief Operating Officer in cadrul AIG Life Romania (actual Metropolitan Life) si a coordonat activitatea Societatii de Administrare a Fondurilor de Pensii Private Eureko, din postura de Director General.

"Ma bucur sa ma alatur echipei UNIQA. Imi doresc ca experienta mea in domeniul asigurarilor de viata sa adauge valoare echipei de management si, impreuna cu restul colegilor, sa reusim sa continuam dezvoltarea pe baze solide a afacerilor de asigurari de viata din Romania in acelasi ritm ca pana in prezent”, a declarat Radu Bragarea, Vicepresedinte - Membru Directorat UNIQA Asigurari de viata.

“Radu ne ofera increderea ca, din noul rol de Vicepresedinte - membru al Directoratului UNIQA Asigurari de viata, va avea o contributie semnificativa la cresterea activitatii si consolidarea rezultatelor companiei. Activitatea de asigurari de viata in cadrul UNIQA a ajuns la un nivel de maturitate, astfel incat experienta si competenta lui Radu ne vor ajuta sa pregatim mai departe compania pentru a deveni unul dintre jucatorii de top din piata”, a precizat Valentin Coroiu, CEO UNIQA Asigurari de viata.

Numirea noului membru al Directoratului UNIQA Asigurari de viata are loc intr-o etapa importanta in evolutia companiei,

In 2019, UNIQA Asigurari de viata a continuat sa isi consolideze activitatea, raportand la finalul anului prime brute subscrise din asigurarile de viata in valoare totala de 18 milioane de Euro, conform IFRS. Cresterea a fost sustinuta de un avans de 20% in vanzarea produselor traditionale.

Totodata, in a doua jumatate a anului 2019, compania a lansat UNISMART- un concept inovator pentru asigurarile de viata, ce adreseaza specific si relevant nevoile clientilor, ajutandu-i sa aleaga protectia de care au nevoie in functie de fiecare moment din viata lor.

Despre UNIQA Insurance Group

UNIQA Insurance Group, cu sediul central in Austria, este unul dintre cele mai importante si dinamice grupuri de asigurari din Europa Centrala si de Est. Cu aproximativ 20.000 de angajati, UNIQA ofera servicii de asigurari pentru 10,1 milioane de clienti in 18 tari. In Austria, UNIQA detine o cota de piata de 22% si a fost desemnata, timp de zece ani, cea mai de incredere companie de asigurari, conform studiului anual al publicatiei Reader’s Digest. Cu UNIQA si Raiffeisen Insurance, Grupul detine doua branduri puternice, care ii ofera o baza solida pentru cresterea viitoare. UNIQA opereaza in 18 tari din Europa Centrala si de Est: Austria, Albania, Bosnia si Hertegovina, Bulgaria, Kosovo, Croatia, Macedonia, Muntenegru, Polonia, Romania, Rusia, Serbia, Slovacia, Republica Ceha, Ucraina, Ungaria, Elvetia si Liechtenstein.

Bucuresti, 27 februarie 2020

Tel: (40)721.291.363